Ako to funguje a čo to vlastne je?
Aplikáciou nízkofrekvenčnej pulznej terapie (magnetoterapie) vieme dopomôcť k terapii širokého záberu. Účelom magnetoterapie je jej biologický efekt na tkanivo tak, aby napomáhala pri tlmení rôznych prejavov ochorenia, napríklad bolesť, svalové spazmy (kŕče), zmeny mikrocirkulácie, edémy (opuchy), prejavy reumy, podpora hojenia a tiež urýchľuje odbúravanie škodlivín a metabolitov látkovej výmeny (metabolizmu).
Pre koho je vhodná?
Tento typ terapie vieme využiť u pacientov s ortopedickými, neurologickými, reumatickými, či urologickými problémami. Tiež u starších a chronickým pacientov a pacientov v období rekonvalescencie či rehabilitácie.
Pomocou tejto terapie vieme podporiť zachovanie dobrého/zdravého stavu Vášho miláčika, teda nemusí byť „chorým“, avšak vieme touto terapiou aj zlepšiť stav pri dlhotrvajúcich problémoch, ako sú rôzne problémy s pohybovým aparátom, platničkami či pri poraneniach.
Kedy a ako dlho treba aplikovať terapiu?
Najlepšie je začať čím skôr od prejavenia sa príznakov. Terapiu je najlepšie vykonávať každý alebo každý druhý deň 20-40 min v závislosti od problému.
Ako to celé prebieha?
Najprv si pacienta zaradíme do jednej z 2 skupín. Do prvej skupiny patria pacienti s prejavmi, ktoré väčšinou poznáme, vieme ich identifikovať hmatom alebo pohľadom. Najčastejšie sa jedná o drobné úrazy, poranenie, poruchy pohybového aparátu spojené s degeneratívnymi zmenami, či nesprávnym životným štýlom (obezita, nadmerná záťaž, nadmerný výcvik). Na zvieratku spozorujeme prejavy bolestivosti svalov a/alebo kĺbov. Na miestach poranenia vidíme viditeľné pomliaždeniny, odreniny, stavy po operáciách alebo zle hojace sa rany. Pri metabolickej poruche zase pozorujeme poškodenie rovnováhy organizmu prejavujúci sa opuchom prípadne únavou organizmu kŕčami. Takémuto pacientovi navrhujeme terapiu pozostávajúcich z nasledujúcich krokov: 1. protibolestivý efekt, 2. protiopuchový efekt, 3. hojivý efekt, 4. myorelaxačný efekt magnetoterapie. V takýchto prípadoch je najlepšie použiť magnetoterapiu čím skôr, aby sme uľavili od bolesti a následne pokračovali so zvyšnými efektami.
Druhá skupina pozostáva z pacientov, ktorých prejavy sú často skryté alebo ťažšie diagnostikovateľné pre širokú škálu možných príčin. Pri týchto problémoch je spoločným faktorom zúženie ciev, ich nedostatočná priechodnosť. To vyúsťuje do nedostatočného prekrvenia tkanív, zvýšené hromadenie toxínov, spomalený proces detoxikácie organizmu. Magnetoterapia využívaná u týchto pacientov sa sústreďuje na vazodilatačný efekt (rozšírenie ciev, zlepšenie prekrvenia a teda tak okysličenia organizmu a zlepšenie detoxikačnej schopnosti). Vo všeobecnosti platí, že zlepšenie cirkulácie krvi je potrebné pri diabete (cukrovka), preležaninách, detoxikácii pečene (najmä u starších jedincov), zápaloch a podobne ako u ľudí aj pri reumatizme a ischémií končatín. Príznaky nedostatočného prekrvenia nie je dobré ignorovať, nakoľko kumulácia odpadových látok vedie k ich ukladaniu a tak k zníženiu odolnosti organizmu a porúch zvyšných funkcii orgánov.
Čo znamenajú jednotlivé efekty?
- Protibolestivý efekt - pulzná magnetoterapia (PM) vďaka elektromagnetickej indukcii podmieňuje vznik prúdu v nervových vláknach. Tento prúd blokuje priechod bolestivých stimulov z miesta bolesti cez miechu až do mozgových centier. V dôsledku toho je bolesť potláčaná. Medzi ďalšie mechanizmy patrí zvýšená tvorba endorfínov, potláčanie zápalu a opuchu. Využíva sa aj myorelaxačný efekt na uvoľnenie svalstva, ktoré býva často pri kŕčoch pri bolestivých stavoch. Zvýšené vyplavovanie endorfínov a regulácia prísunu kalciových iónov cez bunkovú stenu napomáhajú tiež vazodilatácii. Po aplikáciách PM bola dokázaná zvýšená aktivita laktátdehydrogenázy v svalstve, ktorá podmieňuje odbúravanie kyseliny mliečnej, ktorá dráždi nervové receptory a spôsobuje pocit bolesti (ekvivalent svalovice u ľudí).
- Hojivý efekt - spolu s regeneračných efektom na kosti a mäkké tkanivá sa vysvetľuje špecifickým podráždením bunkovej membrány, kde sa aktivuje reťazec zmeny pomeru medzi určitými typmi cAMP a cGMP (zabezpečujúcich prenos signálu, reguláciu bunkovej apoptózy= smrť buniek a glykogenolýzy= štiepenie glykogénu ako zdroju energie). Tieto efekty zabezpečujú zvýšenie tvorby osteoklastov a k následnému naštartovaniu procesu obnovy kostného tkaniva, teda výrazne prispieva k hojeniu tkaniva, kalcifikácii, zvýšeniu citlivosti na parathormón, ktorý okrem iného pomáha kontrolovať hladinu vápnika v tele. Kvalitnejšie prekrvenie a lepšie okysličenie pomáhajú urýchliť ústup zápalu a zosilňujú účinky antibiotickej liečby. Okrem kosti a prekrvenia sú zdokumentované aj účinky na hojenie periférnych nervov, regenerácia neurofibríl (vlákna v neurónoch) a rast centrálnych axónov (vlákna vystupujúce z buniek smerom do mozgu).
- Protiopuchový efekt - má za účelom znížiť opuch, ktorý je spôsobený poruchou krvného obehu na úrovni kapilár (vlásočnice, najtenšie cievy) s následným nahromadením tekutiny medzi bunkami. Aplikácia PM pôsobí teda proti zvýšenému krvnému tlaku vo vlásočniciach, proti poruchám odtoku tekutín z tkaniva a proti prípadnému zvýšeniu priepustnosti stien vlásočníc. Vďaka účinkom na zlepšenie perfúzie (prietok tkanivami) sa zrýchľuje látková premena, čo umožní rýchlejšie vstrebanie opuchov s následným protibolestivým a protizápalovým pôsobením.
- Myorelaxačný efekt - pôsobením PM sa zrýchľuje vyplavovanie kyslých metabolitov, ktoré spôsobujú dráždenie vo svaloch a na miestach chronických zápalov. Vyplavovanie je vďaka zlepšenej perfúzii a zvýšenej aktivite laktátdehydrogenézy (spomínaná v protibolestivom efekte). Výrazne sa zmenšuje svalový spazmus (kŕče), pocit brnenia a pulzujúca bolesť. U psov sa často pocit brnenia prejavuje snahou vyhryzovať si labky. Výsledkom tohto efektu je uvoľnenie kostrového svalstva a zlepšenie pohyblivosti, čo umožní rozšíriť terapiu na napríklad rehabilitačné cvičenia.
- Vazodilatačný efekt - PM s vhodne nastavenými parametrami proti zhlukovaniu erytrocytov (červené krvné bunky prenášajúce kyslík) zväčšujú svoju plochu schopnej naviazať kyslík. Nízke frekvencie aktivujú parasympatikus (časť nervového systému) a polarizujú erytrocyty kladným nábojom, čo vedie k rozšíreniu (vazodilatácii) vlásočníc a následne k zlepšeniu mikrocirkulácie, lepšiemu prívodu kyslíka a živín do organizmus a tiež k rýchlejšiemu odvodu toxínov. PM okrem iného zvyšuje parciálny tlak kyslíka a ovplyvňuje plasticitu (pružnosť) krviniek a ciev. Dlhodobejšia aplikácia vedie k neuvaskularizácii (rýchlejšia tvorba nových ciev) a znižuje riziko vzniku krvných zrazením (trombov).
- Detoxikačný efekt - PM rovnomerne prechádza tkanivom a môže tak pôsobiť aj v mieste vnútorných zápalov. V mieste aplikácie pôsobí na každú bunku a indukuje v nej slabé elektrické prúdy, čo vedie k zmenám povrchových potenciálov buniek. Základom detoxikačného procesu je lepšie zásobenie živinami, lepší odvod metabolických splodín (toxínov) popísané vo vazodilatačnom efekte. Hlavným detoxikačným orgánov je pečeň a preto sa magnetoterapeutické lúče snažíme sústreďovať práve na okolie jej umiestnenia v tele pacienta. Činnosť pečene je ovplyvnená hydratáciou, ktorú vieme zabezpečiť adekvátnym prísunom tekutín a tiež magnetoterapiou, ktorá spôsobí zmeny štruktúry vody. Tá má lepšiu schopnosť viazať na seba molekuly kyslíka, je mäkšia, lepšie rozpúšťa a odvádza odpadové látky a metabolity.
Existujú nejaké kontraindikácie (kedy pacient nemôže podstúpiť liečbu)?
Samozrejme, jedná sa o nízkofrekvenčnú pulznú terapiu, ktorá nie je vhodná pre gravídne samice, pacientov s krvácavými stavmi, onkologických pacientov, pri stavoch ťažkej sepsy, horúčke, pravidelných záchvatoch, mykotických ochorení kože najmä v mieste aplikácie. Tiež nie je vhodná u pacientov s problémami so štítnou žľazou, nadobličkami alebo potvrdeným ochorením myastenia gravis. Vždy je dobré mať presnú vedomosť o mieste a typu bolesti a tiež o potvrdených prípadne vyvrátených diagnózach, ktoré môžu ovplyvniť čas alebo frekvenciu pôsobenia tejto terapie.